Пн-Cб: 08:00-20:00

Нд: вихідний

Пошук
Close this search box.

Магнітно-резонансна томографія

Магнітно-резонансна томографія (МРТ) – це сучасний високоінформативний метод діагностики, який використовує магнітне поле і радіохвилі для формування зображення тканин і органів людського тіла.

Переваги МРТ

Основними перевагами даного методу діагностики є:

Відсутність рентгенівського випромінювання, і як наслідок, відсутність шкідливого впливу на організм людини, що дає можливість багаторазово проводити дослідження за потреби.

Висока інформативність методу дозволяє виявляти найскладніші захворювання на найбільш ранніх стадіях, що впливає на процес лікування і збільшує шанси пацієнтів на повне одужання.

Неінвазивність методу досягається тим, що більшість досліджень проводиться без внутрішньовенного контрастування за рахунок отримання достатнього контрасту м’яких тканин. МРТ також дозволяє отримувати зображення судин без введення контрастної речовини.

Якщо контрастування все ж показано, то при проведенні МРТ не використовуються йодовмісні контрастні препарати.Метод безпечний для дітей і вагітних жінок у 2-3 триместрах вагітності.

Принцип діагностики

Основний принцип роботи МР-томографа полягає у взаємодії магнітного поля і радіохвиль. Томограф в своєму складі має потужний магніт. Під час обстеження пацієнт лежить на спеціальному рухомому столі, який може плавно переміщатися щодо магніту томографа. Магнітне поле тимчасово впливає на молекули води, які в різній кількості містяться у всіх клітинах тіла людини.

Спеціальні датчики виробляють радіочастотні імпульси, які поширюються на резонансній до магнітного поля частоті. Під час цих процесів протони водню випускають сигнали, які реєструються датчиками. Вся зібрана інформація надходить в потужний комп’ютер, який їх обробляє і видає остаточний результат у вигляді зображення.

Безпечність

Магнітне поле і радіохвилі, що застосовуються при МРТ є абсолютно нешкідливими для людського організму.

Підготовка до обстеження

Зазвичай спеціальної підготовки до МРТ-дослідження не потрібно. Ви можете приймати їжу, напої, лікарські засоби і медичні процедури в звичайному для Вас режимі (за винятком МРТ з контрастом).

При дослідженні органів черевної порожнини, малого тазу і заочеревинного простору Вам потрібно виконати кілька нескладних рекомендацій (детально вас проінструктують під час запису на обстеження).

При дослідженні органів малого тазу сечовий міхур повинен бути помірно наповненим, перед дослідженням інших областей тіла рекомендується спорожнити сечовий міхур.

При обстеженні голови елементи макіяжу (тіні, туш) можуть перешкоджати отриманню якісних зображень або знижувати їх діагностичну цінність, тому жінкам рекомендується утриматися від нанесення макіяжу в день дослідження або змити його перед обстеженням.

Перед обстеженням необхідно зняти з себе годинник, прикраси, металеві предмети, змінні зубні протези, видалити з кишень всі металеві предмети (ключі, монети і т.п.), електронні прилади, носії інформації, магнітні і кредитні карти. 

Проведення МРТ дітям у віці до п’яти років можливо з седацією або наркозом. Питання про проведення седації або наркозу, а також підготовки дитини до обстеження необхідно заздалегідь обговорити з анестезіологом. 

Вам бажано мати з собою всю медичну документацію, що стосується зони обстеження: післяопераційні виписки, дані попередніх досліджень, таких як МРТ (знімки і заключення), УЗД, КТ (якщо такі є). Ця інформація потрібна лікарю до проведення діагностичної процедури, щоб продумати і оптимально спланувати хід магнітно-резонансного дослідження.

Під час обстеження

  • Ви ляжете на стіл, який переміщається всередину апарату до тих пір, поки частина тіла, що обстежується не опиниться в центрі магніту.
  • У Вас не буде жодних больових відчуттів.

  • Якщо Вам призначено обстеження голови, то Вас можуть попросити надягти спеціальний пристрій, який допоможе Вам зафіксувати голову.
  • Під час обстеження дихайте спокійно, не ворушіть головою і тілом, тому що це впливає на чіткість зображення.
  • В процесі сканування робота томографа супроводжується періодичними звуками, яких не треба лякатися.
  • Удосконалена система спостереження і двостороннього зв’язку забезпечить надійний зв’язок пацієнта і медичного персоналу в ході дослідження.
  • Якщо Ви боїтеся замкнутого простору або відчуваєте дискомфорт, Вас може супроводжувати близький друг або родич, який може знаходитися поряд з Вами під час сканування.
  • Повідомте персоналу, якщо Вам незручно або Вам потрібна допомога.

МРТ із застосуванням контрастної речовини

Контрастна речовина, або контраст, використовується для поліпшення якості зображення різних органів і тканин людини. Контраст – це спеціальний розчин, на основі гадолінію, який сприяє посиленню сигналу на зображеннях. Контрастна речовина вводиться внутрішньовенно, вона не є небезпечною для організму і не викликає звикання. Оскільки контраст не порушує склад міжклітинної рідини, розчин проникає тільки в ті ділянки організму, де утворилися пухлинні аномалії.

Контраст на деякий час акумулюється в пухлинних утвореннях, створюючи на зображенні точні проекції пухлини об’ємної форми з чітко окресленими краями. Після процедури діагностики із застосуванням контрастної речовини слід пити якомога більше рідини для кращого виведення розчину з організму.

Результати МРТ обстеження

Після закінчення обстеження Вас попросять почекати, поки МРТ зображення не будуть вивчені і сформовано висновок фахівця. Ви отримаєте висновок лікаря-рентгенолога, комп’ютерний диск із записом Вашого дослідження та плівку.

Протипоказання до проведення МРТ

Абсолютними протипоказаннями до МРТ є наявність кардіостимулятора (штучного керувача ритму, кардиовертера, пейсмейкера) або інших імплантованих програмованих пристроїв, а також наявність металу.

Абсолютні протипоказання:

  • встановлений кардіостимулятор (зміни магнітного поля можуть імітувати серцевий ритм);
  • феромагнітні або електронні імплантати середнього вуха;
  • великі металеві імплантати; феромагнітні осколки.
  • феромагнітні апарати Ілізарова.

Відносні протипоказання:

  • інсулінові насоси;
  • нервові стимулятори;
  • неферомагнітними імплантати внутрішнього вуха;
  • протези клапанів серця (у високих полях, при підозрі на дисфункцію);
  • кровоспинні кліпси (крім судин мозку);
  • декомпенсована серцева недостатність;
  • перший триместр вагітності (на даний момент зібрано недостатня кількість доказів відсутності тератогенного ефекту магнітного поля, однак метод краще рентгенографії та комп’ютерної томографії);
  • клаустрофобія (панічні напади під час перебування в тунелі апарату можуть не дозволити провести дослідження);
  • необхідність в фізіологічному моніторингу;
  • неадекватність пацієнта;
  • важкий / вкрай важкий стан пацієнта за основним / супутнім захворювання;
  • наявність татуювань, виконаних за допомогою барвників з вмістом металевих з’єднань (можуть виникати опіки).

Діти у віці до п’яти років при проведенні МРТ, як правило, потребують седації або наркозу. Питання про проведення седації або наркозу, а також підготовки дитини до дослідження необхідно заздалегідь обговорити з анестезіологом.

КТ, УЗД та МРТ обстеження у Києві