Пн-Cб: 08:00-20:00

Нд: вихідний

Пошук
Close this search box.

Комп’ютерна томографія

Комп’ютерна томографія – метод був запропонований в 1972 році Годфрі Хаунсфілдом та Алланом Кормаком, відзначеними за цю розробку Нобелівською премією.

Комп’ютерна томографія (КТ), вона ж – рентгенівська комп’ютерна томографія – метод неруйнівного (неінвазивного) пошарового дослідження внутрішніх органів людини з використанням рентгенівського випромінювання, один з найбільш точних та сучасних методів отримання зображення органів.

В основі комп’ютерної томографії вимір і складна комп’ютерна обробка того, наскільки послаблюється рентгенівське випромінювання в різних по щільності тканинах. Вона дає надійну (відсоток надійності – вище 90%) інформацію про будову і хворобливі (патологічні) зміни в органах, які неможливо одержати за допомогою інших методів. 

Комп’ютерна томографія – це метод пошарового дослідження внутрішньої структури організму, в основі якого лежить рентгенівське випромінювання. 

З моменту появи комп’ютерних томографів їх конструкції постійно вдосконалюються з метою отримання високоточних зображень. На сьогоднішній день для діагностики захворювань і пошкоджень організму застосовуються переважно мультиспіральні комп’ютерні томографи з різною кількістю рядів детекторів – так званих «зрізів», в минулому – від 1 до 4, зараз, в основному, від 16 до 64 зрізів, а 128 і більше – для вузько-спеціалізованих кардіологічних досліджень. 

Основна відмінность між одно- і мультидетекторною (мультизрізовою, мультіспіральною, МСКТ) спіральною КТ полягає в кількості рядів детекторів, і, відповідно, в кількості осьових зрізів, одержуваних за один оборот трубки. МСКТ є одним з провідних і найбільш затребуваних методів діагностики багатьох захворювань організму. 

Найбільш широкого розповсюдження набули 4- і 16- зрізові томографи, що дають можливість детального вивчення патології однієї анатомічної області: легень, органів середостіння, органів черевної порожнини і заочеревинного простору, кісткових структур та ін. Дослідження ж всього тіла, кількох суміжних анатомічних ділянок, а також серця і коронарних артерій слід проводити на томографі не менше ніж з 64 рядами детекторів. Комп’ютерний томограф Philips Brilliance CT 64 представляє собою мультизрізовий КТ-сканер з можливістю одночасного збору даних з 64 зрізів товщиною 0,67 мм при ширині захвату до 40 мм, що ідеально для великих досліджень двох і більше суміжних анатомічних ділянок тіла, досліджень при інсульті (КТ-перфузія ) і ангіографічних досліджень. Система Philips Brilliance CT 64 чудово підходить для дослідження головного мозку і всього тіла, включаючи формування зображень серця й судин, а особливо у випадках, коли необхідно отримати дані для великих обсягів при одноразовій затримці дихання (наприклад при множинній травмі), дослідженні судин, і в онкології. 

Сканування з товщиною зрізу 0,67 мм застосовується для досліджень мозкового кровотоку, легень, хребта, суглобів і кінцівок. Ця технологія дозволяє розширити діагностичні можливості КТ і істотно поліпшити якість MPR та 3-D (VR) реконструкцій, які підвищують надійність діагностики. Висока якість зображень поєднується з низькою дозою за рахунок максимально ефективного використання рентгенівського випромінювання. Детектор рентгенівського випромінювання створений з використанням новітніх розробок компанії Philips, що дає в результаті можливість формування зображень з мінімальною дозою при кожному конкретному дослідженні. Спеціальна програма модуляції сили струму (мА) дозволяє досягти зниження дози на пацієнта шляхом безперервного регулювання інтенсивності рентгенівського випромінювання при спіральному скануванні на підставі інформації отриманої за попередньою сканограмою. Для подальшого обмеження дози застосовуються спеціальні коригувальні фільтри і новітні технології.

Технологія зниження дози i-Dose дозволяє істотно знизити рівень шуму на зображеннях і помітно поліпшити візуалізацію м’яких тканин і судин при зниженні дози на величину більше 80%.

а. без технології iDose, b. з технологією iDose.

Застосування низькодозових протоколів в поєднанні з алгоритмами ітеративної реконструкції при КТ голови, органів грудної клітини, черевної порожнини і малого тазу дозволяє зменшити дозове навантаження на пацієнтів зі збереженням діагностичної цінності КТ, що особливо необхідно при багатофазних дослідженнях з максимальними дозовими навантаженнями.

Ультра-низькодозова комп’ютерна томографія грудної клітини – це найбільш інформативний і доступний метод дослідження легенів на сьогоднішній день. За допомогою тільки одного сканування ви отримуєте повну картину легень з високою деталізацією і товщиною «зрізу» менше міліметра. При такому дослідженні можуть бути виявлені навіть найнезначніші зміни в легенях, в тому числі ділянки “матового скла».Часто пацієнти відмовляються від КТ на користь рентгена через порівняно високу дозу опромінення. Особливо це стосується людей похилого віку, дітей і людей з хронічними захворюваннями. Тому наш комп’ютерний томограф Philips Brilliance CT 64 має режим ультра-низькодозового сканування, з дозою опромінення, рівносильній рентгенівському обстеженню. Тобто, пацієнти не ризикують своїм здоров’ям і не отримують велику дозу опромінення.

Лікарі нашого медичного центру у випадку необхідності скринінгової діагностики воліють використовувати саме ультра-низькодозове КТ легень, враховуючи мінімальну дозу опромінення і максимальну інформативність отриманого результату. КТ легень проводиться швидко, не вимагає спеціальної підготовки, пацієнту не потрібно перебувати в незручній позі або довго затримувати дихання, як при рентгені (затримка дихання іноді викликає виражений дискомфорт у пацієнтів з серцевою недостатністю, захворюваннями легень, травмами, а також у дітей).

КТ, УЗД та МРТ обстеження у Києві