Чутливість КТ до короновірусу

Комп’ютерна томографія виявляється життєво важливим методом для ранньої діагностики COVID-19

 

Комп’ютерна томографія (КТ) грудної клітки продемонструвала кращу чутливість, ніж тестування ДНК при виявленні коронавірусної хвороби (COVID-19) у осіб високого ризику після первинного представлення симптомів у новому дослідженні, опублікованому в 19 лютого в журналі «Радіологія» Північноамериканської радіологічної асоціації (Radiology RSNA) https://doi.org/10.1148/radiol.2020200432 .

Отримані дані підтверджують життєво важливу роль КТ у ранній діагностиці коронавірусної хвороби.

Стандартною методикою підтвердження COVID-19 є тестування нуклеїнової кислоти з ланцюговою реакцією зворотної транскрипції полімеразою (RT-PCR). Однак попередні звіти виявили, що при початковому тестуванні ДНК час від часу не вдається виявити COVID-19 у осіб, у яких на КТ вже є характерні патологічні зміни, що спонукало китайських чиновників додати КТ в обов’язковий протокол досліджень для підтвердження клінічного діагнозу захворювання.

У світлі такого розширення діагностичної стратегії дослідники з Китаю вирішили порівняти точність КТ та ДНК як двох основних методів, що використовуються для виявлення COVID-19. Вони вивчили дані 51 особи, які надав Медичний центр Тайчжоу Ензе (Taizhou Enze), що мали подорож в Ухань, Китай в анамнезі, або контактували з іншими людьми з цього району та мали підвищену температуру або гострі респіраторні симптоми нез’ясованої причини.

У всіх людей, що пройшли КТ-обстеження і у перші три дні після презентації було взято мазок з горла або зразок мокротиння для тестування ДНК. Особи з негативним початковим тестом на RT-PCR проходили повторні тестування приблизно один раз на день до семи днів.

 

Аксіальна проекція КТ грудної клітки 74-річного чоловіка із COVID-19 пневмонією, яка демонструє двобічні субплевральні ділянки консолідації(ущільнення) за типом «матованого скла». Зображення надано RSNA.

Дослідники на чолі з доктором Венбіном Джі (Wenbin Ji) з приєднаної лікарні Тайчжоу Венчжоуського медичного університету встановили, що на всіх КТ пацієнтів, крім одного, виявили патологічні зміни КТ, пов’язані з COVID-19, такі як периферійні ущільнення та субплевральні ділянки «матованого скла», переважно в нижніх частках обох легень.

Навпаки, при початковому тестуванні за допомогою RT-PCR вдалося підтвердити COVID-19 лише у 36 з 51 пацієнта. Повторне тестування ДНК через один-два дні підтвердило наявність захворювання у більшості решти пацієнтів, хоча декілька пацієнтів потребували від трьох до чотирьох повторних ДНК-аналізів та цілих сім днів після початкового тесту для підтвердження.

Якщо бути точним, чутливість діагностуваня COVID-19 при первинному обстеженні пацієнтів становила 98% при КТ грудної клітки, порівняно з 71% при RT-PCR (p <0,001).

Докторо Венбін Джі (Wenbin Ji) та його колеги запропонували декілька можливих пояснень щодо низької ефективності тестування ДНК на COVID-19, включаючи недостатню технологію виявлення нуклеїнової кислоти та низькі титри вірусів у певних пацієнтів при неправильному клінічному відбору ДНК. Незалежно від причини, КТ виявився кращим у ранньому виявленні COVID-19 серед цієї групи пацієнтів.

"Наші результати підтримують використання КТ грудної клітки для скринінгу на COVID-19 для пацієнтів з клінічними та епідеміологічними особливостями, сумісними з інфекцією COVID-19, особливо коли тест на RT-PCR негативний", - писали автори дослідження.